ПРЕХВЪРЛЯНЕ И ПРИДОБИВАНЕ НА НЕДВИЖИМИ ИМОТИ ОТ ГРАЖДАНИ
Чл. 15. Собствеността върху недвижими имоти, правото на строеж, на надстрояване и пристрояване се прехвърля чрез общинския народен съвет по местонахождението на имота, освен ако:
1. Сделката се извършва между роднини по права линия, между братя и сестри или между съсобственици.
2. Недвижимият имот се намира в село, за което Министерският съвет е изключил реда за прехвърлянето по тази глава.
Чл. 16. (1) Продажбата на недвижими имоти и на вещни права върху недвижими имоти се извършва чрез общинския народен съвет по местонахождението на имота, който определя цената и купувача. Продажбата се извършва по искане на собственика, а в случаите на чл. 8 - по решение на председателя на изпълнителния комитет на общинския народен съвет.
(2) При няколко кандидати се предпочита този, който има най-голяма нужда с оглед на семейното му положение и неговото или на членовете на семейството му здравословно състояние. При еднакви условия се предпочитат семействата с повече деца.
Чл. 17. (1) Цената на имота или на вещното право се определя:
1. За терена - двойния размер на цената по тарифата за отчуждаване на имоти за държавна и обществена нужда.
2. Сградите - по утвърдена тарифа от Министерския съвет съобразно цените, по които се продават държавните жилища.
3. За трайните насаждения - по цени, определени в тарифа, утвърдена от Министерския съвет.
4. За другите подобрения - по действителната им стойност.
(2) Цената на правото на строеж се определя до 90% от цената на терена по т. 1 на предходната алинея.
Чл. 18. (1) Решението за определяне цената на недвижимия имот или на вещното право може да се обжалва от продавача пред районния съд в седемдневен срок от съобщението по реда на Гражданския процесуален кодекс. Решението на съда е окончателно.
(2) След като решението за определяне на цената влезе в сила, продавачът прави писмено предложение за продажбата, като прилага към него необходимите документи. Предложението не може да бъде оттеглено.
(3) Предложение за продажбата на недвижим имот, посочен в чл. 8, се прави от председателя на изпълнителния комитет на общинския народен съвет след определяне на цената по реда на ал. 1.
Чл. 19. (1) Когато се продава дял от съсобствен имот, респективно от вещно право, народният съвет съобщава по реда на Гражданския процесуален кодекс на останалите съсобственици предложението за продажбата. Те могат да изкупят дела, ако направят предложение до народния съвет в едномесечен срок от съобщението им. В противен случай се постъпва по реда на ал. 2.
(2) Народният съвет прави обявление за продажбата на видно място или по друг начин не по-късно от двуседмичен срок от писменото предложение на продавача, респективно от изтичането на срока по предходната алинея.
(3) Лицето, което желае да купи имота или вещното право, прави писмено предложение и представя документите, необходими за придобиването.
(4) Решението за определяне на купувача се взема от изпълнителния комитет на общинския народен съвет, а за София - от районния съвет не по-рано от изтичане на един месец от обявлението по ал. 2 и не по-късно от два месеца. Ако не се яви купувач или ако кандидатите нямат право да купят имота, продажбата може да продължи и след срока само със съгласието на продавача за определен от него срок или докато се яви купувач. Предходното изречение не се прилага, когато се продава имот, посочен в чл. 8.
(5) Решението за определяне на купувача може да бъде обжалвано от заинтересованите лица пред окръжния съд, за София - пред градския съд в четиринадесетдневен срок от неговото обявяване на определеното за целта място. Решението на съда е окончателно.
Чл. 20. (1) Собствеността или вещното право се придобива с издаването на нотариален акт. Той се издава и подписва само от нотариуса въз основа на писмено искане на председателя на изпълнителния комитет на общинския народен съвет. Към искането се прилагат необходимите документи за издаване на акта, както и документ за плащане на цената.
(2) Отказът на председателя на изпълнителния комитет на народния съвет да направи искане за издаване на нотариален акт по ал. 1 подлежи на обжалване по реда на Закона за административното производство.
(3) Дължимите местни и държавни такси се плащат от купувача. Той плаща и допълнителна такса в размер на 1% на народния съвет за извършената продажба.
(4) Нотариусът не издава нотариален акт, ако има законни пречки за неговото издаване.
Чл. 21. (1) Продажбата на наследство, в което се включват недвижими имоти и вещни права по чл. 15, прехвърлянето им срещу задължение за издръжка и гледане, както и замяната им срещу движими вещи или недвижими имоти и вещни права върху него се извършват след предварително разрешение от председателя на изпълнителния комитет на общинския народен съвет по местонахождението на имота. Когато недвижимите имоти, които се заменят, се намират в различни народни съвети, разрешението се издава от двамата председатели, след като се установи, че сделката е допустима от закона и че с нея не се цели неговото заобикаляне.
(2) Дарение на недвижими имоти и на вещни права, посочени в ал. 1, може да се извърши само на роднини по права линия на дарителя, на негови братя и сестри или на техни деца, на държавата и на обществени организации. За неговото извършване не се прилага предходната алинея.
Чл. 22. (1) При делба на неподеляем недвижим имот или на право на строеж, надстрояване и пристрояване съдът постановява да бъдат изнесени на публична продан само ако никой от съделителите, който има право да придобива имота или вещното право, не е направил искане за изкупуването им по реда на чл. 288 от Гражданския процесуален кодекс.
(2) Публична продан на недвижим имот и на вещни права, които се прехвърлят по установения в този закон ред, не се извършва, а съдебният изпълнител предоставя на народния съвет извършването на продажбата. В този случай съсобствениците, които не притежават друг имот, предназначен за същата нужда, имат право да изкупят имота и когато не са жители на населеното място и не са правили искане по предходната алинея.
(3) Предходната алинея не се отнася до недвижимите имоти, продавани по реда на Наредбата за събиране на държавните вземания.
Чл. 23. (1) Жилища, вили, гаражи, стопански и други сгради и помещения, които са придобити въз основа на отстъпено право на строеж върху държавна земя и се намират в населените места по чл. 15, т. 2, могат да бъдат прехвърляни само с разрешение на изпълнителния комитет на общинския народен съвет по местонахождението им.
(2) Народният съвет може да изкупи имотите, построени върху държавна земя, освен ако приобретателят е роднина по права линия на собственика, както и недвижимите имоти и вещните права, продавани по реда на този закон, по цени, определени съгласно с чл. 17. Цената се плаща от фонд "Покупко-продажба на жилища".
Чл. 24. (1) народните съвети заделят всяка година определен процент от наличните и от новопостроените жилища за замяна с жилищата, които са построени върху държавна земя, когато те не съответстват на жилищните нужди на собственика и на членовете на семейството му. В този случай разликата в цените на заменяните жилища се плаща в брой. Замяната се извършва в писмена форма между гражданина и изпълнителния комитет на общинския народен съвет.
(2) Лице, което притежава жилище, построено върху държавна земя, има право да придобие друго жилище чрез включване в нов строеж, ако притежаваното не задоволява нуждите на семейството му. Собствеността върху новопостроеното жилище се придобива при условие, че притежаваното жилище бъде прехвърлено на държавата.
Чл. 25. Трудово-кооперативните земеделски стопанства могат да продават урегулирани недвижими имоти, предназначени за жилищно строителство, или да учредяват право на строеж върху тях на свои членове по реда, установен в Примерния устав на ТКЗС, ако купувачът и членовете на семейството му не притежават друг жилищен имот.
Чл. 26. Държавни учреждения и стопански организации, кооперативни и обществени организации могат да купуват недвижими имоти и вещни права върху тях от граждани само със съгласието на Министерството на финансите и по цени не по-високи от определените съгласно с чл. 17.
Чл. 27. Споровете относно недействителността на придобиванията на имоти и на вещни права по този закон са подсъдни на съдилищата.
Чл. 28. (1) Предварителните договори за придобиване на недвижими имоти или на вещни права по чл. 15 могат да бъдат обявени за окончателни по реда на чл. 19, ал. 3 от Закона за задълженията и договорите, ако имат достоверна дата до влизане в сила на този закон. Ако за тях се е прилагал Законът за реда на прехвърляне вещни права върху някои недвижими имоти, достоверната дата трябва да предхожда прилагането му за имота.
(2) Цената на недвижимия имот или на вещното право се определя съобразно този закон, ако предварителният договор бъде обявен за окончателен.
Чл. 29. (1) Не се допуска придобиване по давност на недвижими имоти и на вещни права по чл. 15:
1. За които се е прилагал Законът за реда на прехвърляне вещни права върху някои недвижими имоти, ако давността не е изтекла до влизането му в сила.
2. Ако владението е придобито въз основа на предварителен договор, който не може да бъде обявен за окончателен съгласно с предходния член.
3. От нежители на населените места, за които се прилага чл. 30.
4. Ако придобивната давност се използува за заобикаляне на законни разпоредби, които не допускат придобиване на недвижимия имот или вещното право от владелеца чрез други правни способи.
Чл. 30. (1) В столицата, окръжните градове, националните курорти и в други населени места, определени от Министерския съвет, недвижими имоти и вещни права по чл. 15 могат да придобиват само техни жители. По ред и условия, определени от Министерския съвет, могат да придобиват за здравни и курортни нужди недвижими имоти и нежители на национални курорти, които не са окръжни градове.
(2) В населените места, включени в градоустройствения план на населено място по предходната алинея или присъединени към него, могат да придобиват недвижими имоти и вещни права по чл. 15 техните жители, както и жителите на населеното място по предходната алинея.
(3) Жителите на едно присъединено населено място могат да придобиват в друго присъединено населено място недвижими имоти и вещни права само с разрешение на народния съвет по местонахождението на имота. Жители на населено място, включено в границите на общ градоустройствен план, могат да придобиват в друго населено място в границите на същия план имоти и вещни права по предходното изречение с разрешение на председателя на изпълнителния комитет на народния съвет на населеното място по ал. 1. Разрешението се дава с оглед семейното положение на приобретателя и неговите и на членове на семейството му жилищни и други нужди.
(4) Недвижими имоти, собственост на държавата, и вещни права върху тях могат да бъдат прехвърляни само на жители на населеното място, в което имотите се намират.
(5) Ограниченията по предходните алинеи не се прилагат при:
1) придобиване на дял от съсобствен имот;
2) сделки между роднини по права линия;
3) наследяване и при съдебна и доброволна делба;
4) придобиване на недвижими имоти и вещни права като обезщетение срещу отчужден недвижим имот, както и в други случаи, изрично предвидени в закона.
Чл. 45. (Изм. - ДВ, бр. 78 от 1980 г. и бр. 53 от 1987 г., бр. 61 от 1988 г.) (1) Купувачът, на когото е възложен имот със заповед на председателя на изпълнителния комитет на общинския народен съвет, трябва да внесе в 7-дневен срок от писменото съобщение, направено по реда на чл. 41-52 от Гражданския процесуален кодекс, цената на имота в Държавна спестовна каса по сметка на собственика на недвижимия имот или притежателя на вещното право, както и дължимите за издаване на акта местни и държавни такси, освен ако са налице условията на чл. 41б от Закона за местните данъци и такси и чл. 5а от Закона за държавните такси, и допълнителна такса в размер на 1% на народния съвет за извършената продажба.
(2) В същия срок внася цената и дължимите такси и съсобственикът, който има право да изкупи имота и е направил предложение за това.
(3) Държавната спестовна каса плаща сумата на продавача след представяне препис от нотариалния акт за извършената сделка.
(4) Получените суми от продажбата на недвижимия имот или на вещното право на строеж, надстрояване и пристрояване по чл. 8 от закона по нареждане на председателя на изпълнителния комитет на общинския народен съвет се предават на правоимащите лица.
(5) Изплащането на сумата по алинеи 3 и 4 се извършва, след като се прихванат вземанията на държавата, задълженията към други лица, които се ползуват с право на предпочитателно удовлетворение съгласно чл. 136 и 137 от ЗЗД, както и други задължения, за които е наложен запор.
(6) Изплащането на сумата на срокове със или без съответни обезпечения и други допълнителни условия може да се уговарят само със съгласие на продавача.
Чл. 46. (Изм. - ДВ, бр. 78 от 1980 г.) Когато купувачът, на когото е възложен имотът, не внесе сумата в седемдневен срок, имотът се възлага на друг купувач измежду останалите кандидати при спазване на реда по чл. 40.
Чл. 47. В седемдневен срок от внасяне на сумата и дължимите такси от купувача председателят на изпълнителния комитет на народния съвет прави писмено искане до нотариуса за издаване на нотариален акт. Заедно с искането се изпраща преписката, по която са определени цената и купувачът, документ за плащане на сумата и съответните такси, както и всички останали документи, необходими за издаване на нотариалния акт.