Стадии на наказателната репресия
Публикувано на: 17 Юни 2005, 20:47
Честно казано, тезата ми, която бях застъпил по-рано по Форума в рубриката „Следователи и обвинение” претърпя фиаско днес, 17 юни 2005 г. Аз, обаче, не се предавам лесно, поради което днес отварям нова дискусия по въпросите на наказателната теория у нас под горното заглавие.А ето как стана това на изпит в Русенския Университет по „Наказателен Процес” с главен екзаминатор доцент Ив.Сълов.
По досегашните правила в НПК, следователят може да повдигне обвинение с респективно постановление.След като приключи с обвинително заключение, материалите отиват при прокурор, който също така може да повдигне обвинение.Питам ви за какъв чеп два пъти за едно и също нещо?? Има си повдигнато обвинение и прокурорът може да го поддържа пред съда.Освен това, конституционно право нямат и двамата да повдигат обвинение. Има планина разлика от привличам и повдигам обвинение. Днес, обаче, тези мои философски мисли ми изиграха много лош номер. Добре развих въпросите си, но когато стана дума за това конституционно право, асистентът веднага обяви, че не е така както казвам че по конституция прокурорът има правото да повдига обвинение.КАЗАХ МУ, ЧЕ ИЗРИЧНО ТОВА ПРАВО ТОЙ НЯМА – ЗАЩОТО НЯМА ТАКЪВ ТЕКСТ В КОНСТИТУЦИЯТА.КАЗА МИ, ЧЕ НЕ МОЖЕ ДА МЕ ОЦЕНИ ОСВЕН СЪС СЛАБ2. ТОГАВА МУ КАЗАХ, А ако СЕ ОКАЖА ПРАВ, ЩЕ МИ ПИШЕТЕ ЛИ ПОНЕ Мн.Добър 5?? Реши да ми зададе допълнителен въпрос за едно Среден три или предложи да седна при доцент Сълов с когото изпитваха заедно ако искам повече.Пожелах да му кажа и на него, че все пак това е лично мое мнение, че няма нужда да се повдига два пъти за едно и също нещо и че сега е моментът да се ревизира научно НПК.Той също се намеси, защото се чуваше, че спорим с асистента.Каза, че по конституция прокурорът можел да повдига обвинение.После влязохме в друга дискусия по също така парлив въпрос- участието на обществеността в наказателния процес. Освен съдебните заседатели, според него нямало друго участие на обществеността.Казах му, че ако и да са отпаднали общественият обвинител и защитник, както и другарският съд, все още обществеността в широкия смисъл на понятието участвува и следователят е длъжен да търси нейното съдействие.А и така повелява чл.173 е систематично поставен в Главата за предварителното производство.Честно казано, аз се ужасих от това тесногръдо схващане на обществеността от страна на научен кадър. Не та не.Много съм бил дръпнал назад, каза асистента.после ми завъртя тройката, аз отидох в библиотеката та взех един брой на конституцията-изчаках да свършат всички и хоп-при тях с настояване да си поправят средната оценка.Доцента рипна да чете член 128, който номер аз му поднесох подчертан.НЯМА текст с който на прокурор се дава правото да повдига обвинение.било синоним привличането към наказателна отговорност.Тук се намеси и асистентката, и тя каза, че са синоними.Питал асистента какво сме се забавили толкова много.Отговорът му бил, че не можел да ме убеди.подсказаха ми, че при него избягвали да сядат, защото много питал и не оставял да си развиеш въпросите докрай.Прекъсвал.
Честно казано, пиша им Слаб 2. Ако всеки привлечен под наказателна отговорност си имаше обвинителен акт , бих могъл да се съглася, че става дума за синоними.Но не така са нещата.Прокурорът може да посочи лице в постановлението си, като задължи следователят да извърши разследване-това е само привличане към наказателна отговорност.После, обаче, може да се откаже по вътрешно убеждение след като получи заключителното постановление на следователя с мнение за прекратяване.Питам, къде е тук синонимията. Няма я. А нашенските учени ни учат на тъпотии. Заспорихме също така и за чл.43,ал.1 от НПК където ПРОКУРОРЪТ може да повдига и поддържа обвинение. На доцента обясних, че ако беше казано прокурор, то това означаваше всеки прокурор, и че според граматическия смисъл на чл.43 от НПК, при членуваната форма на съществителното прокурор се разбира вече споменат прокурор- тоест, първоначалния, а не всеки друг от въззивната и касационна инстанция. Доцентът рипна, че онези горе нямало какво да правят. Отпрати ме да се жалвам където си искам.Аз казах, че нямам това намерение, а по-скоро научно обяснение на изникнал в мен въпрос.Не можах да му възразя, че онези горе от Касационната прокуратура са там още от времената, когато на Върховия съд бяха подсъдни делата срещу силните на деня. Сега прерогативът е на СГС и на НСС и няма нужда от толкова много върховни прокурори.Но не ми се даде думата повече.Жалко за този доцент, че не иска да разбира какво чете.Наумил съм си да го накарам поне да се позамисли.И ако счете че съм прав макар и с малко закъснение, да ми оправи средната оценка три ex officio на Мн.Добър 5!!
А и друг спор се получи с асистента.Пита ме, кое са формите на предварителното разследване.Дръпнах му една реч, че много често срещам понятието форма, без да срещна взаимосвързаната категория съдържание.Казах му, че ще застъпя теза, противна на учебната като лично мнение. Дадох да се разбере, че не е принцип „ устното и непосредствено разглеждане на делата, а са две от формите.Освен това, казах, че има действия, които се извършват и в писмена форма – анонимен свидетел, и новите радио и видео конференции.Освен това си има и задочна форма на разследване. Той обаче, взе да ми казва, че имало било следствие, дознание и бързо полицейско производство и тома ми било формите на разследване. На което репликирах, че това са видове, а не форми.Явно ми беше, че не разбира философската категория форма и е един от много формалисти сред учените юристи. И ми препоръча да съм прочетял Стефан Павлов, а аз му бях казал че съм чел МАНЕВ.Стефан Павлов е онези хайвани в наказателната теория, които за да минат като доктори са направили редица доразвития на МАРКС. Според последния, производството е стоково и производство на услуги. Тази тъпота преведена на чужд език става така- industrie.Ще побъркаме европейците с нашенските нововъведения. В крайна сметка, производство като икономическа категория трябва да се разкара от текста на един бъдещ закон за наказателната процедура!!Напълно достатъчно е това, което се каза вече по Глава шеста-РАЗСЛЕДВАНЕ. Само че не се проведе докрай от сините другари.
На един допълнителен въпрос само бях коригиран- и приех че е моя грешката:вместо да кажа стадий, казах етап. Не пожелах да продължа да дискутирам с асистента, макар че имах само че смътно виждане по въпросите на стадиите, етапите и фазите.сега се говори за досъдебно производство, но в същността си това е една фаза- досъдебната, както пише сега теорията. По-рано се наричаха стадии в теорията. Явно и там има голяма бъркотия. Според мен, стадиите на наказателния процес трябва да извличаме от стадиите на наказателната репресия.А те са стадий „ обвиняем”, стадий „ обвинен”, стадий „ подсъдим” и стадий ”осъден”. Именно по тези стадии трябва да се доконкретизира тази презумпция за невинност. Изобщо у нас , да го наречем временно, качеството „обвинен” не съществува. А е редно, понеже това е в крайна сметка „продукта” на тази обвинителна теза в този стадий.е разбирайки именно това качество „обвинен” МНОГО ОТ учените ще продължават да ни пробутват тъпотиите на предишните свои учители „ макрсисти”...Да прощава Стефан Павлов, ама сегашната правна наказателна действителност може да се охарактеризира с продължение на производството с други средства. Косвено у участието на разследващите органи в производствения цикъл- след като вложения труд, административен например не е смутен с обвинителна теза, означава че ще има продукт- стока. Ако ли пък не - няма стока. Но за това друг път.Важното тук е да се нагърби някой с професурата по тези стадии.Сълов да заляга, че няма време!!
Изобщо правото на вътрешно убеждение не се признава за студентите и толкоз!! А това означава, че от тях няма да излязат освен тикви ?!Не помага и някаква си там конституцийка. Обвинителният уклон яко
[%sig%]
По досегашните правила в НПК, следователят може да повдигне обвинение с респективно постановление.След като приключи с обвинително заключение, материалите отиват при прокурор, който също така може да повдигне обвинение.Питам ви за какъв чеп два пъти за едно и също нещо?? Има си повдигнато обвинение и прокурорът може да го поддържа пред съда.Освен това, конституционно право нямат и двамата да повдигат обвинение. Има планина разлика от привличам и повдигам обвинение. Днес, обаче, тези мои философски мисли ми изиграха много лош номер. Добре развих въпросите си, но когато стана дума за това конституционно право, асистентът веднага обяви, че не е така както казвам че по конституция прокурорът има правото да повдига обвинение.КАЗАХ МУ, ЧЕ ИЗРИЧНО ТОВА ПРАВО ТОЙ НЯМА – ЗАЩОТО НЯМА ТАКЪВ ТЕКСТ В КОНСТИТУЦИЯТА.КАЗА МИ, ЧЕ НЕ МОЖЕ ДА МЕ ОЦЕНИ ОСВЕН СЪС СЛАБ2. ТОГАВА МУ КАЗАХ, А ако СЕ ОКАЖА ПРАВ, ЩЕ МИ ПИШЕТЕ ЛИ ПОНЕ Мн.Добър 5?? Реши да ми зададе допълнителен въпрос за едно Среден три или предложи да седна при доцент Сълов с когото изпитваха заедно ако искам повече.Пожелах да му кажа и на него, че все пак това е лично мое мнение, че няма нужда да се повдига два пъти за едно и също нещо и че сега е моментът да се ревизира научно НПК.Той също се намеси, защото се чуваше, че спорим с асистента.Каза, че по конституция прокурорът можел да повдига обвинение.После влязохме в друга дискусия по също така парлив въпрос- участието на обществеността в наказателния процес. Освен съдебните заседатели, според него нямало друго участие на обществеността.Казах му, че ако и да са отпаднали общественият обвинител и защитник, както и другарският съд, все още обществеността в широкия смисъл на понятието участвува и следователят е длъжен да търси нейното съдействие.А и така повелява чл.173 е систематично поставен в Главата за предварителното производство.Честно казано, аз се ужасих от това тесногръдо схващане на обществеността от страна на научен кадър. Не та не.Много съм бил дръпнал назад, каза асистента.после ми завъртя тройката, аз отидох в библиотеката та взех един брой на конституцията-изчаках да свършат всички и хоп-при тях с настояване да си поправят средната оценка.Доцента рипна да чете член 128, който номер аз му поднесох подчертан.НЯМА текст с който на прокурор се дава правото да повдига обвинение.било синоним привличането към наказателна отговорност.Тук се намеси и асистентката, и тя каза, че са синоними.Питал асистента какво сме се забавили толкова много.Отговорът му бил, че не можел да ме убеди.подсказаха ми, че при него избягвали да сядат, защото много питал и не оставял да си развиеш въпросите докрай.Прекъсвал.
Честно казано, пиша им Слаб 2. Ако всеки привлечен под наказателна отговорност си имаше обвинителен акт , бих могъл да се съглася, че става дума за синоними.Но не така са нещата.Прокурорът може да посочи лице в постановлението си, като задължи следователят да извърши разследване-това е само привличане към наказателна отговорност.После, обаче, може да се откаже по вътрешно убеждение след като получи заключителното постановление на следователя с мнение за прекратяване.Питам, къде е тук синонимията. Няма я. А нашенските учени ни учат на тъпотии. Заспорихме също така и за чл.43,ал.1 от НПК където ПРОКУРОРЪТ може да повдига и поддържа обвинение. На доцента обясних, че ако беше казано прокурор, то това означаваше всеки прокурор, и че според граматическия смисъл на чл.43 от НПК, при членуваната форма на съществителното прокурор се разбира вече споменат прокурор- тоест, първоначалния, а не всеки друг от въззивната и касационна инстанция. Доцентът рипна, че онези горе нямало какво да правят. Отпрати ме да се жалвам където си искам.Аз казах, че нямам това намерение, а по-скоро научно обяснение на изникнал в мен въпрос.Не можах да му възразя, че онези горе от Касационната прокуратура са там още от времената, когато на Върховия съд бяха подсъдни делата срещу силните на деня. Сега прерогативът е на СГС и на НСС и няма нужда от толкова много върховни прокурори.Но не ми се даде думата повече.Жалко за този доцент, че не иска да разбира какво чете.Наумил съм си да го накарам поне да се позамисли.И ако счете че съм прав макар и с малко закъснение, да ми оправи средната оценка три ex officio на Мн.Добър 5!!
А и друг спор се получи с асистента.Пита ме, кое са формите на предварителното разследване.Дръпнах му една реч, че много често срещам понятието форма, без да срещна взаимосвързаната категория съдържание.Казах му, че ще застъпя теза, противна на учебната като лично мнение. Дадох да се разбере, че не е принцип „ устното и непосредствено разглеждане на делата, а са две от формите.Освен това, казах, че има действия, които се извършват и в писмена форма – анонимен свидетел, и новите радио и видео конференции.Освен това си има и задочна форма на разследване. Той обаче, взе да ми казва, че имало било следствие, дознание и бързо полицейско производство и тома ми било формите на разследване. На което репликирах, че това са видове, а не форми.Явно ми беше, че не разбира философската категория форма и е един от много формалисти сред учените юристи. И ми препоръча да съм прочетял Стефан Павлов, а аз му бях казал че съм чел МАНЕВ.Стефан Павлов е онези хайвани в наказателната теория, които за да минат като доктори са направили редица доразвития на МАРКС. Според последния, производството е стоково и производство на услуги. Тази тъпота преведена на чужд език става така- industrie.Ще побъркаме европейците с нашенските нововъведения. В крайна сметка, производство като икономическа категория трябва да се разкара от текста на един бъдещ закон за наказателната процедура!!Напълно достатъчно е това, което се каза вече по Глава шеста-РАЗСЛЕДВАНЕ. Само че не се проведе докрай от сините другари.
На един допълнителен въпрос само бях коригиран- и приех че е моя грешката:вместо да кажа стадий, казах етап. Не пожелах да продължа да дискутирам с асистента, макар че имах само че смътно виждане по въпросите на стадиите, етапите и фазите.сега се говори за досъдебно производство, но в същността си това е една фаза- досъдебната, както пише сега теорията. По-рано се наричаха стадии в теорията. Явно и там има голяма бъркотия. Според мен, стадиите на наказателния процес трябва да извличаме от стадиите на наказателната репресия.А те са стадий „ обвиняем”, стадий „ обвинен”, стадий „ подсъдим” и стадий ”осъден”. Именно по тези стадии трябва да се доконкретизира тази презумпция за невинност. Изобщо у нас , да го наречем временно, качеството „обвинен” не съществува. А е редно, понеже това е в крайна сметка „продукта” на тази обвинителна теза в този стадий.е разбирайки именно това качество „обвинен” МНОГО ОТ учените ще продължават да ни пробутват тъпотиите на предишните свои учители „ макрсисти”...Да прощава Стефан Павлов, ама сегашната правна наказателна действителност може да се охарактеризира с продължение на производството с други средства. Косвено у участието на разследващите органи в производствения цикъл- след като вложения труд, административен например не е смутен с обвинителна теза, означава че ще има продукт- стока. Ако ли пък не - няма стока. Но за това друг път.Важното тук е да се нагърби някой с професурата по тези стадии.Сълов да заляга, че няма време!!
Изобщо правото на вътрешно убеждение не се признава за студентите и толкоз!! А това означава, че от тях няма да излязат освен тикви ?!Не помага и някаква си там конституцийка. Обвинителният уклон яко
[%sig%]