начало

Пленумът на ВСС стартира втора процедура за избор на шеф на ВАС Пленумът на ВСС стартира втора процедура за избор на шеф на ВАС

НАСЛЕДЯВАНЕ ОТ НЕРОДЕНО, НО ЗАЧЕНАТО ДЕТЕ ИЗВЪН БРАК

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


НАСЛЕДЯВАНЕ ОТ НЕРОДЕНО, НО ЗАЧЕНАТО ДЕТЕ ИЗВЪН БРАК

Мнениеот shekila » 08 Дек 2020, 16:36

мам един малко абсурден казус, който хвърли в размисли доста колеги и ще съм благодарна да прочета и други мнения.

Преди месец умира млад мъж, който остава живи родители и нероденото си дете, с чиято майка няма брак, а съжителство на семейни начала.
Ако приемем, че наследството се открива при смъртта на наследодателя съгл. ЗН, то в този случай родителите встъпват като наследници от втора степен, след като няма, такива от първа.
1. Какво се случва с детето, което е заченато, но неродено?
Съгл. същия ЗН не наследяват само не заченати деца! Детето е заченато, но с неустановен произход.
Съгласно СК, за да се докаже произход от баща когато липсва граждански брак, следва или припознаване лично от бащата или чрез съдебно дело. В случая бащата е починал преди раждане на детето и няма брак, т.е. припознаването е невъзможно и следва дело за произход.

2. Кой и кога става наследник в случая?
По право към момента родителите са наследници. Обаче, ако след раждане на детето и установяване на произход от починалия баща, следва ли да има разместване на наследството, т.е. появява се наследник първа степен и измества родителите?
Обаче нали наследството вече е било открито и породило своите права преди раждането и съответно установяване на произхода на детето.
Не е ли редно родителите да останат наследници и детето да не може да ги замести?
Ако приемем обаче целта на ЗН, че детето е заченато, т.е. то следва да има право да наследява, тогава след установяване на неговия произход от бащата ще замести ли родителите на баща си и ще получи цялото наследство, като лиши родителите му, т.е. баба и дядо си?
2. Какво се случва с наследството през това време?
Родителите се грижат за наследството, изплащат кредит, плащат дългове и пр.
Могат ли родителите на починалия да се разпоредят с наследството и до кога ?
Това лишава ли детето от наследство?
Как би се извършила транслативна сделка, след като по закон родителите на починалия съгл. ЗН вече са собственици на наследството и не биха могли да се разпоредят с него в своя полза?

Струва ми се доста объркан случая, противоречива правната уредба и ще съм благодарна на всеки съвет.
shekila
Младши потребител
 
Мнения: 72
Регистриран на: 05 Окт 2006, 13:24

Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта


cron