бих желала да ми кажете ако някой знае какъв е законопроекта за марихуаната,който по непотвърдени данни е гласуван на второ четене в парламента .Ако някои знае в какъв срок ще бъде публикуван в Държавен вестник.И какво точно предвижда той ще ми е приятно да го сподели с мен.
БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО.
- Дата и час: 28 Ное 2024, 08:33 • Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]
какво ви е мнението за закона за наркотиците
|
|
5 мнения
• Страница 1 от 1
Ама какво заглавие си пуснала...
проект
З А К О Н
ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА КОНТРОЛ ВЪРХУ НАРКОТИЧНИТЕ ВЕЩЕСТВА И ПРЕКУРСОРИТЕ
(Обн., ДВ, бр. 30 от 1999 г.; изм. и доп., бр. 63 от 2000 г., бр. 74 , 75 и 120
от 2002 г. и бр. 56 от 2003 г.)
§ 1. В чл. 1 т. 1 се изменя така:
“1. организацията, правомощията и задачите на държавните органи, осъществяващи контрол върху производството, преработването, търговията, употребата, съхраняването, вноса, износа, транзита, пренасянето, превозването и отчетността на наркотични вещества, както и върху вноса, износа, реекспорта, транзита и отчетността на прекурсори и пускането на пазара на прекурсори от първа и втора категория на приложение N 4;”
§ 2. В чл. 7 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1 и се изменя така:
“(1) Забранява се производството, преработването, пренасянето и превозването, търговията, вносът, износът, транзитът и съхраняването на наркотични вещества, както и пускането на пазара, вносът, износът, реекспортът и транзитът на прекурсори от първа категория на приложение
N 4 от лица без лицензия, издадена при условията и по реда на този закон.”
2. Създават се ал. 2 и 3:
“(2) Забранява се пускането на пазара, вносът, износът, реекспортът и транзитът на прекурсори от втора категория на приложение
N 4 от лица без удостоверение за регистрация, издадено при условията и по реда на този закон.
(3) Забранява се износът, реекспортът и транзитът на прекурсори от трета категория на приложение N 4 от лица без удостоверение за регистрация, издадено при условията и по реда на този закон, когато износът, реекспортът или транзитът за една календарна година е в количества над определените в приложение N 5.”
§ 3. В чл. 9 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думата “разрешителни” съюзът “и” се заменя със запетая и след думата “регистрация” се добавя “и промяна на удостоверенията за регистрация”.
2. В ал. 2 се създава изречение второ:
“Приходите от таксите, администратор на които е министърът на икономиката, се разходват и за съхраняване и унищожаване на отнети в полза на държавата прекурсори, предадени за разпореждане на Междуведомствената комисия за контрол на прекурсорите.”
§ 4. В чл. 9б, т. 1 след думата “разрешителни” съюзът “и” се заменя със запетая и след думата “дейности” се добавя “и промяна на удостоверенията за регистрация”.
§ 5. В чл. 11 т. 8 след думата “съхранява” се поставя запетая и думите “и анализира” се заменят с “анализира и разпространява”.
§ 6. В чл. 15 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
“Чл. 15. (1) Създават се общински съвети по наркотичните вещества в общините, чиито административни центрове са административни центрове на области. Организацията и дейността на съветите се определя с Правилника за организацията и дейността на Националния съвет по наркотичните вещества и общинските съвети по наркотичните вещества.”
2. В ал. 2 т. 2 се изменя така:
“2. създават превантивни информационни центрове, които осъществяват превантивни дейности и програми, както и събират, съхраняват и анализират информацията, необходима за осъществяването, координирането и изготвянето на програмите по т. 1.”
3. Създават се ал. 3 и 4:
“(3) Съветите по наркотичните вещества по ал. 1 се финансират със средства от държавния бюджет.
(4) Общинските съвети на общините, различни от общините по ал. 1, могат да създават общински съвети по наркотичните вещества.”
§ 7. Създава се чл. 15а:
“Чл. 15а (1) Националният съвет по наркотичните вещества координира и контролира дейността на съветите по наркотичните вещества по чл.15, ал. 1.
(2) В края на всяка година съветите по чл. 15, ал. 1 отчитат дейността си пред Националния съвет по наркотичните вещества.”
§ 8. В чл. 16, ал. 1 след думата “превозването” се поставя запетая, а думите “и употребата” се заменят с “ употребата и рекламата”.
§ 9. В чл. 18 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 3 думите “производството, преработването, употребата в други производства, съхраняването, търговията” се заменят с “пускането на пазара”.
2. Създава се нова ал. 5:
“(5) Комисията по ал. 1 изготвя и актуализира ръководство в помощ на химическата, фармацевтичната и металургичната индустрия. Редът за изготвяне, актуализиране и разпространение на ръководството се урежда с наредбата по чл. 35, ал. 4.”
3. Досегашната ал. 5 става ал. 6.
§ 10. В чл. 22 след думата “чл. 29” се добавя “и 32а”.
§ 11. В чл. 32, ал. 2 думите “и ветеринарномедицински” се заличават.
§ 12. Член 32а се изменя така:
“Чл. 32а. (1) Производството, преработването, съхраняването и търговията в страната, вносът, износът и транзитът, пренасянето, превозването и отчетността на наркотични вещества от приложения N 2 и 3 за ветеринарномедицински цели се извършват с лицензия за дейности, сгради и помещения, издадена от министъра на земеделието и горите.
(2) Министърът на земеделието и горите определя с наредба условията и реда за издаване на лицензията по ал. 1.”
§ 13. В чл. 33 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите “Отпускането” се заменят с “Търговията на дребно и съхраняването”.
2. В ал. 2 думите “наредба на министъра на здравеопазването” се заменят с “наредбата по чл. 32, ал. 1”.
§ 14. Член 35 се изменя така:
“Чл. 35 (1) Пускането на пазара, вносът, износът, реекспортът и транзитът на прекурсори от първа категория на приложение N 4 се извършват с лицензия, издадена от министъра на икономиката или от упълномощен от него заместник-министър по предложение на Междуведомствената комисия за контрол на прекурсорите при министъра на икономиката.
(2) Дейностите по ал. 1 с прекурсори от втора категория на приложение N 4 се извършват след регистрация, за която министърът на икономиката или упълномощен от него заместник-министър по предложение на Междуведомствената комисия за контрол на прекурсорите издава удостоверение. На регистрация подлежат лицето, дейността, прекурсорите, мощностите и условията за съхраняване.
(3) Износът, реекспортът и транзитът на прекурсори от трета категория на приложение N 4 в количества над определените в приложение N 5 за период една календарна година се извършват въз основа на регистрация по реда на ал. 2.
(4) Организацията и дейността на Междуведомствената комисия за контрол на прекурсорите, условията и редът за регистриране, издаване на лицензии и промени в издадените лицензии и удостоверения за регистрация се определят с наредба на Министерския съвет.
(5) От лицензия и задължение за регистриране се освобождават митнически агенти, спедитори и превозвачи, действащи само в това си качество.
(6) Операторите, които пускат на пазара прекурсори от втора категория на приложение N 4 в количества до посочените в приложение N 6 за една календарна година, се освобождават от задължението за регистриране по ал. 2.”
§ 15. В чл. 36 се правят слените изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите “едноличен търговец или на юридическо лице” се заменят с “оператори с прекурсори”.
2. В ал. 2 думите “Едноличният търговец или юридическото лице, поискало” се заменят с “Оператор, поискал”, а след думите “чл. 35, ал. 1” се добавя “и/или удостоверение за регистрация по чл. 35, ал. 2”.
3. Създава се ал. 3:
“(3) Операторите, които пускат на пазара прекурсори от втора категория на приложение N 4 в количества до посочените в приложение N 6 за една календарна година, се освобождават от задължението по ал. 2.”
§ 16. В чл. 37 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 думите “една година” се заменят с “3 години” и накрая се поставя запетая и се добавя “а удостоверението за регистрация по чл. 35,
ал. 2 и 3 е безсрочно”.
2. Алинея 4 се изменя така:
“(4) Лицензията и удостоверението за регистрация са лични и не могат да се прехвърлят или преотстъпват.”
3. В ал. 5 думата “молба” се заменя със “заявление”.
§ 17. В чл. 39, ал. 1, т. 5 думите “и втора” се заличават.
§ 18. Създава се чл. 39а:
“Чл. 39а. (1) В удостоверението за регистрация се посочват:
1. пореден номер и дата на издаване на удостоверението;
2. името, седалището и адресът на управление на регистрирания оператор;
3. имената и ЕГН на лицето (лицата) представляващо (представляващи) регистрирания оператор;
4. данни от съдебния регистър и идентификационен код БУЛСТАТ;
5. видът на дейностите с прекурсорите от втора и трета категория на приложение N 4;
6. списък на прекурсорите от втора и трета категория на приложение N 4.
(2) В отделно приложение, което е неразделна част от удостоверението за регистрация, се вписват местонахождението, видът и предназначението на сградите и помещенията, в които се произвеждат, преработват, получават като междинен продукт и съхраняват прекурсорите от втора категория на приложение N 4. В приложението се вписват и местонахождението, и видът на сградите и помещенията, в които се произвеждат, преработват, получават като междинен продукт и съхраняват прекурсорите от трета категория на приложение N 4, предназначени за износ и реекспорт.”
§ 19. В чл. 40 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думата “молба” се заменя със “заявление”.
2. Създава се нова ал. 2:
“(2) Министърът на икономиката или упълномощен от него заместник-министър по предложение на Междуведомствената комисия за контрол на прекурсорите издава допълнение към издадената лицензия, в което се вписват промените по ал. 1.”
3. Досегашните ал. 2 и 3 стават съответно ал. 3 и 4.
4. В ал. 3 след думите “по чл. 35, ал. 2” се добавя “и 3”, думите “едноличните търговци и юридическите лица” се заменят с “операторите” и се създава изречение второ:
“Министърът на икономиката или упълномощен от него заместник-министър по предложение на Междуведомствената комисия за контрол на прекурсорите издава допълнение към издаденото удостоверение, в което се вписват настъпилите промени.”
§ 20. Член 41 се изменя така:
“Чл. 41. (1) Физическите и юридическите лица, получили лицензия по чл. 32, могат да придобиват, преотстъпват или разпределят наркотични вещества от приложения N 2 и 3 само на лица, притежаващи лицензия по този закон.
(2) Операторите, получили лицензия по чл. 35, ал. 1, могат да продават, преотстъпват или доставят по какъвто и да е начин прекурсори от първа категория на приложение N 4 само на лица, притежаващи такава лицензия и подписали декларация за конкретната употреба на прекурсорите.
(3) Копие от декларацията за конкретната употреба на прекурсорите от първа категория на приложение N 4 с дата, подпис и печат на лицата по ал. 2 придружава прекурсорите при пренасянето и превозването им и се предоставя на контролните органи при поискване.
(4) Операторите, получили удостоверение за регистрация по чл. 35, ал. 2, могат да продават, преотстъпват или доставят по какъвто и да е начин прекурсори от втора категория на приложение N 4 само на лица, подписали декларация за конкретната употреба на прекурсорите.
(5) Оператор, който внася, продава или доставя прекурсор, може да приеме от купувача или от получателя еднократно декларация за конкретната употреба на прекурсора, когато:
1. операторът е снабдявал с конкретния прекурсор купувача или получателя най-малко 3 пъти през предходната календарна година;
2. операторът няма причина да се съмнява, че прекурсорът ще бъде използван или отклонен за незаконно производство на наркотични вещества;
3. поръчаните количества от прекурсора съответстват на обичайно поръчваните от купувача или получателя.
(6) В случаите по ал. 5 срокът на действие на декларацията е една година.
(7) За всеки прекурсор се попълва отделна декларация.
(8) Декларациите за конкретната употреба на прекурсорите се попълват на фирмена бланка по образец, определен в наредбата по чл. 35,
ал. 4.”
§ 21. В чл. 42 думите “и втора” се заличават.
§ 22. В чл. 44б, ал. 2 след думата “чл. 43” се поставя запетая и се добавя ”ал. 1, т. 5”.
§ 23. В чл. 45б, ал. 1 думите “и втора” се заличават.
§ 24. Създава се чл. 45в:
“Чл. 45в. (1) Регистрацията се прекратява:
1. по молба на оператор, подадена до Междуведомствената комисия за контрол на прекурсорите;
2. при прекратяване на дейността с прекурсори или при заличаване на оператора - едноличния търговец или юридическото лице, от съдебния регистър;
3. при смърт на едноличния търговец.
(2) При прекратяване на регистрацията по отношение на складовите наличности се прилага редът по чл. 45б.”
§ 25. В чл. 46, ал. 2 думите “и втора” се заличават, думата “лица” се заменя с “оператори” и се създава изречение второ:
“Внос и износ на прекурсори от втора категория на приложение
N 4, както и износ на прекурсори от трета категория на приложение N 4 могат да извършват само оператори, получили удостоверение за регистрация по реда на чл. 35, ал. 2 и 3”.
§ 26. В чл. 47 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 след думата “вносът” съюзът “и” се заменя със запетая и след думата “износът” се добавя “и реекспортът”.
2. В ал. 3 след думата “вносът” съюзът “и” се заменя със запетая и след думата “износът” се добавя “и реекспортът”.
3. В ал. 6 думите “както и срокът на действие на разрешителното по ал. 2” се заличават, а думата “им” се заменя с “му”.
4. Създава се ал. 7:
“(7) Срокът на действие на разрешителните за износ и внос на прекурсори е 6 месеца считано от датата на издаването им.”
§ 27. В чл. 53 след думата “режими” се поставя запетая и се добавя “както и при митническо направление реекспорт”.
§ 28. В чл. 55 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думата “чл. 32” се добавя “и 32а”.
2. В ал. 2 думите “по реда на ал. 1” се заменят със “след издаване на разрешение по ред, определен с наредбата по чл. 32, ал. 1”.
§ 29. Член 57 се изменя така:
“Чл. 57. Плавателни съдове, вписани в регистъра на корабите на Република България, и въздухоплавателни средства, вписани в регистъра на гражданските въздухоплавателни средства на Република България, могат да съхраняват минимални количества наркотични вещества за оказване на първа помощ при спешни случаи при условия и по ред, определени с наредба на министъра на здравеопазването.”
§ 30. Член 61 се изменя така:
“Чл. 61. (1) Всички лица, извършващи производство, преработване, търговия, внос, износ, транзит, реекспорт и съхраняване на наркотични вещества, както и операторите, които пускат на пазара, внасят, изнасят, реекспортират и транзитират прекурсори от първа и втора категория на приложение N 4, изнасят, реекспортират и транзитират прекурсори от трета категория на приложение N 4, са длъжни да документират всяка операция, свързана с тези дейности.
(2) Операторите, които пускат на пазара прекурсори от втора категория на приложение N 4 в количества до посочените в приложение N 6 за една календарна година, се освобождават от задължението по ал. 1.
(3) Редът за документиране и водене на отчетност за прекурсорите се определя с наредбата по чл. 35, ал. 4.”
§ 31. В чл. 63 ал. 1 се изменя така:
“(1) Начинът за водене на регистъра на наркотичните вещества от приложения N 2 и 3 и техните препарати и видът на специфичните формуляри се определят от министъра на здравеопазването, а начинът за водене на регистър за пускане на пазара, внос, износ, реекспорт и транзит на прекурсори и специфичната информация, която трябва да съдържат търговските, транспортните, административните, митническите и другите документи, свързани със сделки, водещи до пускането на пазара, и с внос, износ, реекспорт и транзит на прекурсори от първа и втора категория на приложение N 4, както и със сделки за износ, реекспорт и транзит на прекурсори от трета категория на приложение N 4 се определя с наредбата по чл. 35, ал. 4.”
§ 32. В чл. 64 думите “и прекурсори” се заличават.
§ 33. В чл. 65б се създават ал. 3 и 4:
“(3) В срок 10 дни след края на всяко тримесечие търговците на дребно с ветеринарномедицински продукти представят на съответната регионална ветеринарномедицинска служба отчет за получените, продадените и наличните наркотични вещества и техните препарати от приложение N 2.
(4) В срок 20 дни след края на всяко тримесечие регионалните ветеринарномедицински служби обобщават отчетите по ал. 3 и представят отчет в Националната служба по наркотичните вещества при Министерството на здравеопазването.”
§ 34. Член 67 се отменя.
§ 35. В чл. 70 след думата “наркотичните вещества” се добавя
“и растенията”.
§ 36. В чл. 72 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думата “Върху” се добавя “етикетите на”.
2. В ал. 2 думата “Маркировката” се заменя със “Съдържанието на етикетите”.
§ 37. В чл. 73 ал. 1 се изменя така:
“(1) За медицински и научни изследвания, за образователни цели, както и за поддържане на работното състояние на кучетата, разкриващи наркотични вещества, се разрешава на физически и юридически лица да произвеждат, придобиват, внасят, изнасят, съхраняват, прилагат и използват ограничени количества от растенията и веществата от приложения N 1, 2 и 3 и техни препарати и от прекурсори.”
§ 38. В чл. 89 се създава ал. 3:
“(3) Рехабилитационните програми за лица, които са били зависими или са злоупотребявали с наркотични вещества, могат да бъдат осъществявани:
1. в заведения за социални услуги по смисъла на Закона за социално подпомагане;
2. в амбулатория за специализирана медицинска помощ - индивидуална практика за специализирана медицинска психиатрична помощ и групова практика за специализирана медицинска психиатрична помощ, медицински център и диагностично-консултативен център, когато се провеждат в домашна среда;
3. в лечебни заведения за стационарна психиатрична помощ и в диспансери за психиатрична помощ, когато се провеждат в извъндомашна среда.”
§ 39. В чл. 90 ал. 1 се изменя така:
“(1) Органите на Министерството на вътрешните работи и органите на досъдебното производство и митническите органи извършват изземване на растения от приложение N 1, които са незаконно засети, наркотични вещества и прекурсори от приложения N 1, 2, 3 и 4, незаконно произведени, преработени, придобити, пренасяни, превозвани, съхранявани, използвани, внесени или предназначени за износ и реекспорт, както и пуснати на пазара прекурсори от първа и втора категория на приложение N 4.”
§ 40. В чл. 95, ал. 2 думата “окръжен” се заменя с “наблюдаващ”.
§ 41. В чл. 104 след съюза “и” се добавя “за етикетиране на”.
§ 42. Създава се чл. 107а:
“Чл. 107а. Който допусне загуба или липса на прекурсори, се наказва с глоба от 1000 до 10 000 лв.”
§ 43. Създава се чл. 107б:
“Чл. 107б. Който осъществява дейност в нарушение на чл. 89, ал. 3, се наказва с глоба от 5000 до 50 000 лв.”
§ 44. В § 1 от Допълнителната разпоредба се правят следните изменения и допълнения:
1. Точка 14 се изменя така:
“14. “Прекурсор” е всяко вещество, включено в приложение N 4, включително смесите и естествените продукти, съдържащи такива вещества, с изключение на лекарствени продукти по смисъла на Закона за лекарствата и аптеките в хуманната медицина, фармацевтични препарати, смеси, естествени продукти и други препарати, съдържащи прекурсори, съставени по такъв начин, че прекурсорите да не могат да бъдат лесно извлечени или използвани.”
2. Създават се т. 23-28:
“23. “Календарна година” е периодът от 1 януари до 31 декември на същата година.
24. “Внос на прекурсори” е всяко физическо въвеждане на прекурсори на митническата територия на Република България.
25. “Износ на прекурсори” е всяко физическо напускане на прекурсори от митническата територия на Република България.
26. “Транзит на прекурсори” е всяко пренасяне или превозване на прекурсори между трети страни през митническата територия на Република България.
27. “Пускане на пазара” е всяка доставка срещу заплащане или безплатно на прекурсори, включително пренасянето и превозването им, както и складиране, съхраняване, производство или влагане в производство, преработване, търговия, разпространение или продажба чрез посредник на прекурсори.
28. “Оператор” е всяко физическо или юридическо лице, което пуска на пазара, внася, изнася и транзитира прекурсори. Това определение включва, в частност, лицата, попълващи митнически декларации и манифести на свободна практика като тяхна основна дейност или като вторична, свързана с друго занятие.”
§ 45. В приложение N 4 към чл. 3, ал. 2 се правят следните изменения и допълнения:
1. Думите “Формамид” и “Хлорацетон” се заличават.
2. В края на приложението се добавя:
“*Включително солите на тези вещества, с изключение на солите на сярната и солната киселина в случаите, когато съществуването на тези соли е възможно.”
§ 46. Създава се приложение N 5 към чл. 7, ал. 3:
“Приложение N 5 към чл. 7, ал. 3
Прекурсори от трета категория на приложение N 4 към чл. 3, ал. 2, износът, реекспортът и транзитът на които е освободен от задължение за регистрация, когато за една календарна година не надхвърля количествата, посочени в приложението
Прекурсори Количества
Ацетон 50 kg
Етилов етер 20 kg
Метилетилкетон 50 kg
Толуол 50 kg
Сярна киселина 100 kg
Солна киселина 100 kg
*Включително солите на тези вещества, с изключение на солите на сярната и солната киселина в случаите, когато съществуването на тези соли е възможно.”
§ 47. Създава се приложение N 6 към чл. 35, ал. 6:
“Приложение N 6 към чл. 35, ал. 6
Прекурсори от втора категория на приложение N 4 към чл. 3, ал. 2, пускането на пазара на които е освободено от задълженията по чл. 35, ал. 2, чл. 36, ал. 2 и чл. 61, ал. 1
Прекурсори Количества
Оцетен анхидрид 100 l
Калиев перманганат 100 kg
Антранилова киселина и нейните соли 1 kg
Фенилоцетна киселина и нейните соли 1 kg
Пиперидин и неговите соли 0,5 kg”
ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА
§ 48. (1) Навсякъде в закона думите “вещества/веществата от приложение N 4” се заменят съответно с “прекурсори/прекурсорите”.
(2) Навсякъде в закона думите “вещества/веществата от първа и втора категория на приложение N 4” се заменят съответно с “прекурсори/прекурсорите от първа и втора категория на приложение N 4”.
(3) Навсякъде в закона думите “Веществата от първа и втора категория на приложение N 4, както и смесите, в които те се съдържат”, “Вещества от първа и втора категория на приложение N 4, както и смеси, в които се съдържат”, “Вещества от първа и втора категория на приложение
N 4 и смеси, в които се съдържат”, “Вещества от първа и втора категория на приложение N 4, както и на смеси, в които се съдържат” се заменят съответно с “прекурсорите/прекурсори от първа и втора категория на приложение N 4”.
(4) Навсякъде в закона думите “Вещества от трета категория на приложение N 4” се заменят с “прекурсори от трета категория на приложение N 4”.
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 49. Молбите за издаване на лицензии по чл. 35 за дейности с прекурсори от втора категория на приложение N 4, подадени до влизането в сила на този закон, се разглеждат по новия ред като заявления за регистрация.
§ 50. Издадените към влизането в сила на този закон лицензии по чл. 35 от Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите са валидни за срока, за който са издадени.
§ 51. Законът влиза в сила от 18 август 2005 г. с изключение на § 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, § 16, т. 3, § 19, т. 1, § 22, 28, 29, 33, 35, 38 и 43, които влизат в сила 3 дни след обнародването на закона в “Държавен вестник”.
Законът е приет от ХХХІХ Народно събрание на ………… …………… 2004 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ:
М О Т И В И
КЪМ ПРОЕКТА НА ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА КОНТРОЛ ВЪРХУ НАРКОТИЧНИТЕ ВЕЩЕСТВА И ПРЕКУРСОРИТЕ
Във връзка с необходимостта от промени в Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите (ЗКНВП), свързани с постигане на пълно съответствие с европейското законодателство в областта на производството и търговията с прекурсори на наркотични вещества в рамките на Европейския съюз, Министерският съвет предлага проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите.
Изпълнението на ангажиментите, поети в хода на преговорите по глава 1 “Свободно движение на стоки” и Плана за действие към Стратегията за ускоряване на преговорите за присъединяване на Република България към Европейския съюз, предвижда изменение на законодателството в областта на контрола на прекурсорите на наркотични вещества с цел пълното му привеждане в съответствие с европейското законодателство към 2005 г. Република България е поела ангажимент за пълно хармонизиране с acquis в тази област и за премахване на по-строгите изисквания на българското законодателство.
С промените в ЗКНВП се постига пълно хармонизиране с европейското законодателство в раздел 1 “Свободно движение на стоки” - Регламент 273/2004, който обединява действащото до момента законодателство и въвежда нови елементи.
Регламент 2004/273, въвеждан в националното законодателство със Закона за изменение и допълнение (ЗИД) на ЗКНВП, влиза в сила за страните - членки на Европейския съюз, от 18 август 2005 г. Поради тази причина с § 51 от Преходните и заключителните разпоредби на ЗИД на ЗКНВП е предвидено влизането на закона в сила от същата дата, с изключение на § 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, § 16, т. 3, § 19, т. 1, § 22, 28, 29, 33, 35, 38 и 43, които влизат в сила 3 дни след обнародването на закона в “Държавен вестник”.
Със законопроекта се въвеждат и някои изменения в частта, касаеща работата с наркотични вещества и контрола върху тях, направени по предложение на Министерството на здравеопазването. Прецизират се и съществуващи текстове от ЗКНВП в тази му част.
Основни положения в предложения законопроект са:
1. Отменя се действащият режим на лицензиране на лицата, осъществяващи дейности с прекурсори от втора категория. Лицензирането се заменя с регистрация на лицата, дейностите, веществата, мощностите и условията за съхраняване. Регистрация не се прилага, когато годишните количества прекурсори от втора категория не надхвърлят определени минимални количества, посочени в отделно приложение към законопроекта. За тези лица не важи изискването за определяне на лице за контакт с компетентните органи, както и попълване на декларация за крайна употреба и изпълнeние на задължения за водене на отчетност за сделките с прекурсори.
2. Отпада регистрацията на лицата, дейностите, веществата, мощностите и условията за съхраняване на прекурсори от трета категория с изключение на износа, реекспорта и транзита, когато в рамките на една календарна година се надхвърлят определени количества. Количествата са посочени в отделно приложение към законопроекта.
3. Срокът на валидност на издаваните лицензии за дейности с прекурсори на наркотични вещества се удължава от една на три години.
4. Срокът на валидност на издаваните разрешителни за износ и внос на прекурсори на наркотични вещества се удължава от три на шест месеца.
5. От списъка в приложение N 4 към чл. 3, ал. 2 от ЗКНВП отпадат веществата “хлорацетон” и “формамид”, като по този начин изцяло се приема списъкът на Европейския съюз за контролираните химични вещества (прекурсори).
6. Внасят се промени в чл. 15, касаещи статута на съветите по наркотични вещества на общинско равнище, които се създават от Националния съвет по наркотичните вещества (НСНВ). Променя се принципът на създаването им, като те се формират в областните центрове с цел облекчаване на координацията и взаимодействието с НСНВ, както и тяхното финансиране.
7. Разширяват се правомощията на министъра на здравеопазването по отношение на контрола на рекламата на наркотични вещества.
8. Прецизира се текстът на чл. 57, касаещ съхраняването на минимални количества наркотични вещества, необходими за оказване на спешна помощ на корабите и въздухоплавателните средства, вписани в регистрите на Република България.
Прецизира се режимът, касаещ осъществяването на рехабилитационни програми, за лица, зависими от наркотични вещества в
чл. 89 от ЗКНВП. Конкретизират се видовете лечебни заведения, в които могат да се осъществяват такива програми – заведения за социални услуги, по Закона за социалното подпомагане, амбулатории за специализирана медицинска помощ и лечебни заведения за стационарна психиатрична помощ.
ЗА МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ:
З А К О Н
ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА КОНТРОЛ ВЪРХУ НАРКОТИЧНИТЕ ВЕЩЕСТВА И ПРЕКУРСОРИТЕ
(Обн., ДВ, бр. 30 от 1999 г.; изм. и доп., бр. 63 от 2000 г., бр. 74 , 75 и 120
от 2002 г. и бр. 56 от 2003 г.)
§ 1. В чл. 1 т. 1 се изменя така:
“1. организацията, правомощията и задачите на държавните органи, осъществяващи контрол върху производството, преработването, търговията, употребата, съхраняването, вноса, износа, транзита, пренасянето, превозването и отчетността на наркотични вещества, както и върху вноса, износа, реекспорта, транзита и отчетността на прекурсори и пускането на пазара на прекурсори от първа и втора категория на приложение N 4;”
§ 2. В чл. 7 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1 и се изменя така:
“(1) Забранява се производството, преработването, пренасянето и превозването, търговията, вносът, износът, транзитът и съхраняването на наркотични вещества, както и пускането на пазара, вносът, износът, реекспортът и транзитът на прекурсори от първа категория на приложение
N 4 от лица без лицензия, издадена при условията и по реда на този закон.”
2. Създават се ал. 2 и 3:
“(2) Забранява се пускането на пазара, вносът, износът, реекспортът и транзитът на прекурсори от втора категория на приложение
N 4 от лица без удостоверение за регистрация, издадено при условията и по реда на този закон.
(3) Забранява се износът, реекспортът и транзитът на прекурсори от трета категория на приложение N 4 от лица без удостоверение за регистрация, издадено при условията и по реда на този закон, когато износът, реекспортът или транзитът за една календарна година е в количества над определените в приложение N 5.”
§ 3. В чл. 9 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думата “разрешителни” съюзът “и” се заменя със запетая и след думата “регистрация” се добавя “и промяна на удостоверенията за регистрация”.
2. В ал. 2 се създава изречение второ:
“Приходите от таксите, администратор на които е министърът на икономиката, се разходват и за съхраняване и унищожаване на отнети в полза на държавата прекурсори, предадени за разпореждане на Междуведомствената комисия за контрол на прекурсорите.”
§ 4. В чл. 9б, т. 1 след думата “разрешителни” съюзът “и” се заменя със запетая и след думата “дейности” се добавя “и промяна на удостоверенията за регистрация”.
§ 5. В чл. 11 т. 8 след думата “съхранява” се поставя запетая и думите “и анализира” се заменят с “анализира и разпространява”.
§ 6. В чл. 15 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
“Чл. 15. (1) Създават се общински съвети по наркотичните вещества в общините, чиито административни центрове са административни центрове на области. Организацията и дейността на съветите се определя с Правилника за организацията и дейността на Националния съвет по наркотичните вещества и общинските съвети по наркотичните вещества.”
2. В ал. 2 т. 2 се изменя така:
“2. създават превантивни информационни центрове, които осъществяват превантивни дейности и програми, както и събират, съхраняват и анализират информацията, необходима за осъществяването, координирането и изготвянето на програмите по т. 1.”
3. Създават се ал. 3 и 4:
“(3) Съветите по наркотичните вещества по ал. 1 се финансират със средства от държавния бюджет.
(4) Общинските съвети на общините, различни от общините по ал. 1, могат да създават общински съвети по наркотичните вещества.”
§ 7. Създава се чл. 15а:
“Чл. 15а (1) Националният съвет по наркотичните вещества координира и контролира дейността на съветите по наркотичните вещества по чл.15, ал. 1.
(2) В края на всяка година съветите по чл. 15, ал. 1 отчитат дейността си пред Националния съвет по наркотичните вещества.”
§ 8. В чл. 16, ал. 1 след думата “превозването” се поставя запетая, а думите “и употребата” се заменят с “ употребата и рекламата”.
§ 9. В чл. 18 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 3 думите “производството, преработването, употребата в други производства, съхраняването, търговията” се заменят с “пускането на пазара”.
2. Създава се нова ал. 5:
“(5) Комисията по ал. 1 изготвя и актуализира ръководство в помощ на химическата, фармацевтичната и металургичната индустрия. Редът за изготвяне, актуализиране и разпространение на ръководството се урежда с наредбата по чл. 35, ал. 4.”
3. Досегашната ал. 5 става ал. 6.
§ 10. В чл. 22 след думата “чл. 29” се добавя “и 32а”.
§ 11. В чл. 32, ал. 2 думите “и ветеринарномедицински” се заличават.
§ 12. Член 32а се изменя така:
“Чл. 32а. (1) Производството, преработването, съхраняването и търговията в страната, вносът, износът и транзитът, пренасянето, превозването и отчетността на наркотични вещества от приложения N 2 и 3 за ветеринарномедицински цели се извършват с лицензия за дейности, сгради и помещения, издадена от министъра на земеделието и горите.
(2) Министърът на земеделието и горите определя с наредба условията и реда за издаване на лицензията по ал. 1.”
§ 13. В чл. 33 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите “Отпускането” се заменят с “Търговията на дребно и съхраняването”.
2. В ал. 2 думите “наредба на министъра на здравеопазването” се заменят с “наредбата по чл. 32, ал. 1”.
§ 14. Член 35 се изменя така:
“Чл. 35 (1) Пускането на пазара, вносът, износът, реекспортът и транзитът на прекурсори от първа категория на приложение N 4 се извършват с лицензия, издадена от министъра на икономиката или от упълномощен от него заместник-министър по предложение на Междуведомствената комисия за контрол на прекурсорите при министъра на икономиката.
(2) Дейностите по ал. 1 с прекурсори от втора категория на приложение N 4 се извършват след регистрация, за която министърът на икономиката или упълномощен от него заместник-министър по предложение на Междуведомствената комисия за контрол на прекурсорите издава удостоверение. На регистрация подлежат лицето, дейността, прекурсорите, мощностите и условията за съхраняване.
(3) Износът, реекспортът и транзитът на прекурсори от трета категория на приложение N 4 в количества над определените в приложение N 5 за период една календарна година се извършват въз основа на регистрация по реда на ал. 2.
(4) Организацията и дейността на Междуведомствената комисия за контрол на прекурсорите, условията и редът за регистриране, издаване на лицензии и промени в издадените лицензии и удостоверения за регистрация се определят с наредба на Министерския съвет.
(5) От лицензия и задължение за регистриране се освобождават митнически агенти, спедитори и превозвачи, действащи само в това си качество.
(6) Операторите, които пускат на пазара прекурсори от втора категория на приложение N 4 в количества до посочените в приложение N 6 за една календарна година, се освобождават от задължението за регистриране по ал. 2.”
§ 15. В чл. 36 се правят слените изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите “едноличен търговец или на юридическо лице” се заменят с “оператори с прекурсори”.
2. В ал. 2 думите “Едноличният търговец или юридическото лице, поискало” се заменят с “Оператор, поискал”, а след думите “чл. 35, ал. 1” се добавя “и/или удостоверение за регистрация по чл. 35, ал. 2”.
3. Създава се ал. 3:
“(3) Операторите, които пускат на пазара прекурсори от втора категория на приложение N 4 в количества до посочените в приложение N 6 за една календарна година, се освобождават от задължението по ал. 2.”
§ 16. В чл. 37 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 думите “една година” се заменят с “3 години” и накрая се поставя запетая и се добавя “а удостоверението за регистрация по чл. 35,
ал. 2 и 3 е безсрочно”.
2. Алинея 4 се изменя така:
“(4) Лицензията и удостоверението за регистрация са лични и не могат да се прехвърлят или преотстъпват.”
3. В ал. 5 думата “молба” се заменя със “заявление”.
§ 17. В чл. 39, ал. 1, т. 5 думите “и втора” се заличават.
§ 18. Създава се чл. 39а:
“Чл. 39а. (1) В удостоверението за регистрация се посочват:
1. пореден номер и дата на издаване на удостоверението;
2. името, седалището и адресът на управление на регистрирания оператор;
3. имената и ЕГН на лицето (лицата) представляващо (представляващи) регистрирания оператор;
4. данни от съдебния регистър и идентификационен код БУЛСТАТ;
5. видът на дейностите с прекурсорите от втора и трета категория на приложение N 4;
6. списък на прекурсорите от втора и трета категория на приложение N 4.
(2) В отделно приложение, което е неразделна част от удостоверението за регистрация, се вписват местонахождението, видът и предназначението на сградите и помещенията, в които се произвеждат, преработват, получават като междинен продукт и съхраняват прекурсорите от втора категория на приложение N 4. В приложението се вписват и местонахождението, и видът на сградите и помещенията, в които се произвеждат, преработват, получават като междинен продукт и съхраняват прекурсорите от трета категория на приложение N 4, предназначени за износ и реекспорт.”
§ 19. В чл. 40 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думата “молба” се заменя със “заявление”.
2. Създава се нова ал. 2:
“(2) Министърът на икономиката или упълномощен от него заместник-министър по предложение на Междуведомствената комисия за контрол на прекурсорите издава допълнение към издадената лицензия, в което се вписват промените по ал. 1.”
3. Досегашните ал. 2 и 3 стават съответно ал. 3 и 4.
4. В ал. 3 след думите “по чл. 35, ал. 2” се добавя “и 3”, думите “едноличните търговци и юридическите лица” се заменят с “операторите” и се създава изречение второ:
“Министърът на икономиката или упълномощен от него заместник-министър по предложение на Междуведомствената комисия за контрол на прекурсорите издава допълнение към издаденото удостоверение, в което се вписват настъпилите промени.”
§ 20. Член 41 се изменя така:
“Чл. 41. (1) Физическите и юридическите лица, получили лицензия по чл. 32, могат да придобиват, преотстъпват или разпределят наркотични вещества от приложения N 2 и 3 само на лица, притежаващи лицензия по този закон.
(2) Операторите, получили лицензия по чл. 35, ал. 1, могат да продават, преотстъпват или доставят по какъвто и да е начин прекурсори от първа категория на приложение N 4 само на лица, притежаващи такава лицензия и подписали декларация за конкретната употреба на прекурсорите.
(3) Копие от декларацията за конкретната употреба на прекурсорите от първа категория на приложение N 4 с дата, подпис и печат на лицата по ал. 2 придружава прекурсорите при пренасянето и превозването им и се предоставя на контролните органи при поискване.
(4) Операторите, получили удостоверение за регистрация по чл. 35, ал. 2, могат да продават, преотстъпват или доставят по какъвто и да е начин прекурсори от втора категория на приложение N 4 само на лица, подписали декларация за конкретната употреба на прекурсорите.
(5) Оператор, който внася, продава или доставя прекурсор, може да приеме от купувача или от получателя еднократно декларация за конкретната употреба на прекурсора, когато:
1. операторът е снабдявал с конкретния прекурсор купувача или получателя най-малко 3 пъти през предходната календарна година;
2. операторът няма причина да се съмнява, че прекурсорът ще бъде използван или отклонен за незаконно производство на наркотични вещества;
3. поръчаните количества от прекурсора съответстват на обичайно поръчваните от купувача или получателя.
(6) В случаите по ал. 5 срокът на действие на декларацията е една година.
(7) За всеки прекурсор се попълва отделна декларация.
(8) Декларациите за конкретната употреба на прекурсорите се попълват на фирмена бланка по образец, определен в наредбата по чл. 35,
ал. 4.”
§ 21. В чл. 42 думите “и втора” се заличават.
§ 22. В чл. 44б, ал. 2 след думата “чл. 43” се поставя запетая и се добавя ”ал. 1, т. 5”.
§ 23. В чл. 45б, ал. 1 думите “и втора” се заличават.
§ 24. Създава се чл. 45в:
“Чл. 45в. (1) Регистрацията се прекратява:
1. по молба на оператор, подадена до Междуведомствената комисия за контрол на прекурсорите;
2. при прекратяване на дейността с прекурсори или при заличаване на оператора - едноличния търговец или юридическото лице, от съдебния регистър;
3. при смърт на едноличния търговец.
(2) При прекратяване на регистрацията по отношение на складовите наличности се прилага редът по чл. 45б.”
§ 25. В чл. 46, ал. 2 думите “и втора” се заличават, думата “лица” се заменя с “оператори” и се създава изречение второ:
“Внос и износ на прекурсори от втора категория на приложение
N 4, както и износ на прекурсори от трета категория на приложение N 4 могат да извършват само оператори, получили удостоверение за регистрация по реда на чл. 35, ал. 2 и 3”.
§ 26. В чл. 47 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 след думата “вносът” съюзът “и” се заменя със запетая и след думата “износът” се добавя “и реекспортът”.
2. В ал. 3 след думата “вносът” съюзът “и” се заменя със запетая и след думата “износът” се добавя “и реекспортът”.
3. В ал. 6 думите “както и срокът на действие на разрешителното по ал. 2” се заличават, а думата “им” се заменя с “му”.
4. Създава се ал. 7:
“(7) Срокът на действие на разрешителните за износ и внос на прекурсори е 6 месеца считано от датата на издаването им.”
§ 27. В чл. 53 след думата “режими” се поставя запетая и се добавя “както и при митническо направление реекспорт”.
§ 28. В чл. 55 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думата “чл. 32” се добавя “и 32а”.
2. В ал. 2 думите “по реда на ал. 1” се заменят със “след издаване на разрешение по ред, определен с наредбата по чл. 32, ал. 1”.
§ 29. Член 57 се изменя така:
“Чл. 57. Плавателни съдове, вписани в регистъра на корабите на Република България, и въздухоплавателни средства, вписани в регистъра на гражданските въздухоплавателни средства на Република България, могат да съхраняват минимални количества наркотични вещества за оказване на първа помощ при спешни случаи при условия и по ред, определени с наредба на министъра на здравеопазването.”
§ 30. Член 61 се изменя така:
“Чл. 61. (1) Всички лица, извършващи производство, преработване, търговия, внос, износ, транзит, реекспорт и съхраняване на наркотични вещества, както и операторите, които пускат на пазара, внасят, изнасят, реекспортират и транзитират прекурсори от първа и втора категория на приложение N 4, изнасят, реекспортират и транзитират прекурсори от трета категория на приложение N 4, са длъжни да документират всяка операция, свързана с тези дейности.
(2) Операторите, които пускат на пазара прекурсори от втора категория на приложение N 4 в количества до посочените в приложение N 6 за една календарна година, се освобождават от задължението по ал. 1.
(3) Редът за документиране и водене на отчетност за прекурсорите се определя с наредбата по чл. 35, ал. 4.”
§ 31. В чл. 63 ал. 1 се изменя така:
“(1) Начинът за водене на регистъра на наркотичните вещества от приложения N 2 и 3 и техните препарати и видът на специфичните формуляри се определят от министъра на здравеопазването, а начинът за водене на регистър за пускане на пазара, внос, износ, реекспорт и транзит на прекурсори и специфичната информация, която трябва да съдържат търговските, транспортните, административните, митническите и другите документи, свързани със сделки, водещи до пускането на пазара, и с внос, износ, реекспорт и транзит на прекурсори от първа и втора категория на приложение N 4, както и със сделки за износ, реекспорт и транзит на прекурсори от трета категория на приложение N 4 се определя с наредбата по чл. 35, ал. 4.”
§ 32. В чл. 64 думите “и прекурсори” се заличават.
§ 33. В чл. 65б се създават ал. 3 и 4:
“(3) В срок 10 дни след края на всяко тримесечие търговците на дребно с ветеринарномедицински продукти представят на съответната регионална ветеринарномедицинска служба отчет за получените, продадените и наличните наркотични вещества и техните препарати от приложение N 2.
(4) В срок 20 дни след края на всяко тримесечие регионалните ветеринарномедицински служби обобщават отчетите по ал. 3 и представят отчет в Националната служба по наркотичните вещества при Министерството на здравеопазването.”
§ 34. Член 67 се отменя.
§ 35. В чл. 70 след думата “наркотичните вещества” се добавя
“и растенията”.
§ 36. В чл. 72 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думата “Върху” се добавя “етикетите на”.
2. В ал. 2 думата “Маркировката” се заменя със “Съдържанието на етикетите”.
§ 37. В чл. 73 ал. 1 се изменя така:
“(1) За медицински и научни изследвания, за образователни цели, както и за поддържане на работното състояние на кучетата, разкриващи наркотични вещества, се разрешава на физически и юридически лица да произвеждат, придобиват, внасят, изнасят, съхраняват, прилагат и използват ограничени количества от растенията и веществата от приложения N 1, 2 и 3 и техни препарати и от прекурсори.”
§ 38. В чл. 89 се създава ал. 3:
“(3) Рехабилитационните програми за лица, които са били зависими или са злоупотребявали с наркотични вещества, могат да бъдат осъществявани:
1. в заведения за социални услуги по смисъла на Закона за социално подпомагане;
2. в амбулатория за специализирана медицинска помощ - индивидуална практика за специализирана медицинска психиатрична помощ и групова практика за специализирана медицинска психиатрична помощ, медицински център и диагностично-консултативен център, когато се провеждат в домашна среда;
3. в лечебни заведения за стационарна психиатрична помощ и в диспансери за психиатрична помощ, когато се провеждат в извъндомашна среда.”
§ 39. В чл. 90 ал. 1 се изменя така:
“(1) Органите на Министерството на вътрешните работи и органите на досъдебното производство и митническите органи извършват изземване на растения от приложение N 1, които са незаконно засети, наркотични вещества и прекурсори от приложения N 1, 2, 3 и 4, незаконно произведени, преработени, придобити, пренасяни, превозвани, съхранявани, използвани, внесени или предназначени за износ и реекспорт, както и пуснати на пазара прекурсори от първа и втора категория на приложение N 4.”
§ 40. В чл. 95, ал. 2 думата “окръжен” се заменя с “наблюдаващ”.
§ 41. В чл. 104 след съюза “и” се добавя “за етикетиране на”.
§ 42. Създава се чл. 107а:
“Чл. 107а. Който допусне загуба или липса на прекурсори, се наказва с глоба от 1000 до 10 000 лв.”
§ 43. Създава се чл. 107б:
“Чл. 107б. Който осъществява дейност в нарушение на чл. 89, ал. 3, се наказва с глоба от 5000 до 50 000 лв.”
§ 44. В § 1 от Допълнителната разпоредба се правят следните изменения и допълнения:
1. Точка 14 се изменя така:
“14. “Прекурсор” е всяко вещество, включено в приложение N 4, включително смесите и естествените продукти, съдържащи такива вещества, с изключение на лекарствени продукти по смисъла на Закона за лекарствата и аптеките в хуманната медицина, фармацевтични препарати, смеси, естествени продукти и други препарати, съдържащи прекурсори, съставени по такъв начин, че прекурсорите да не могат да бъдат лесно извлечени или използвани.”
2. Създават се т. 23-28:
“23. “Календарна година” е периодът от 1 януари до 31 декември на същата година.
24. “Внос на прекурсори” е всяко физическо въвеждане на прекурсори на митническата територия на Република България.
25. “Износ на прекурсори” е всяко физическо напускане на прекурсори от митническата територия на Република България.
26. “Транзит на прекурсори” е всяко пренасяне или превозване на прекурсори между трети страни през митническата територия на Република България.
27. “Пускане на пазара” е всяка доставка срещу заплащане или безплатно на прекурсори, включително пренасянето и превозването им, както и складиране, съхраняване, производство или влагане в производство, преработване, търговия, разпространение или продажба чрез посредник на прекурсори.
28. “Оператор” е всяко физическо или юридическо лице, което пуска на пазара, внася, изнася и транзитира прекурсори. Това определение включва, в частност, лицата, попълващи митнически декларации и манифести на свободна практика като тяхна основна дейност или като вторична, свързана с друго занятие.”
§ 45. В приложение N 4 към чл. 3, ал. 2 се правят следните изменения и допълнения:
1. Думите “Формамид” и “Хлорацетон” се заличават.
2. В края на приложението се добавя:
“*Включително солите на тези вещества, с изключение на солите на сярната и солната киселина в случаите, когато съществуването на тези соли е възможно.”
§ 46. Създава се приложение N 5 към чл. 7, ал. 3:
“Приложение N 5 към чл. 7, ал. 3
Прекурсори от трета категория на приложение N 4 към чл. 3, ал. 2, износът, реекспортът и транзитът на които е освободен от задължение за регистрация, когато за една календарна година не надхвърля количествата, посочени в приложението
Прекурсори Количества
Ацетон 50 kg
Етилов етер 20 kg
Метилетилкетон 50 kg
Толуол 50 kg
Сярна киселина 100 kg
Солна киселина 100 kg
*Включително солите на тези вещества, с изключение на солите на сярната и солната киселина в случаите, когато съществуването на тези соли е възможно.”
§ 47. Създава се приложение N 6 към чл. 35, ал. 6:
“Приложение N 6 към чл. 35, ал. 6
Прекурсори от втора категория на приложение N 4 към чл. 3, ал. 2, пускането на пазара на които е освободено от задълженията по чл. 35, ал. 2, чл. 36, ал. 2 и чл. 61, ал. 1
Прекурсори Количества
Оцетен анхидрид 100 l
Калиев перманганат 100 kg
Антранилова киселина и нейните соли 1 kg
Фенилоцетна киселина и нейните соли 1 kg
Пиперидин и неговите соли 0,5 kg”
ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА
§ 48. (1) Навсякъде в закона думите “вещества/веществата от приложение N 4” се заменят съответно с “прекурсори/прекурсорите”.
(2) Навсякъде в закона думите “вещества/веществата от първа и втора категория на приложение N 4” се заменят съответно с “прекурсори/прекурсорите от първа и втора категория на приложение N 4”.
(3) Навсякъде в закона думите “Веществата от първа и втора категория на приложение N 4, както и смесите, в които те се съдържат”, “Вещества от първа и втора категория на приложение N 4, както и смеси, в които се съдържат”, “Вещества от първа и втора категория на приложение
N 4 и смеси, в които се съдържат”, “Вещества от първа и втора категория на приложение N 4, както и на смеси, в които се съдържат” се заменят съответно с “прекурсорите/прекурсори от първа и втора категория на приложение N 4”.
(4) Навсякъде в закона думите “Вещества от трета категория на приложение N 4” се заменят с “прекурсори от трета категория на приложение N 4”.
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 49. Молбите за издаване на лицензии по чл. 35 за дейности с прекурсори от втора категория на приложение N 4, подадени до влизането в сила на този закон, се разглеждат по новия ред като заявления за регистрация.
§ 50. Издадените към влизането в сила на този закон лицензии по чл. 35 от Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите са валидни за срока, за който са издадени.
§ 51. Законът влиза в сила от 18 август 2005 г. с изключение на § 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, § 16, т. 3, § 19, т. 1, § 22, 28, 29, 33, 35, 38 и 43, които влизат в сила 3 дни след обнародването на закона в “Държавен вестник”.
Законът е приет от ХХХІХ Народно събрание на ………… …………… 2004 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ:
М О Т И В И
КЪМ ПРОЕКТА НА ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА КОНТРОЛ ВЪРХУ НАРКОТИЧНИТЕ ВЕЩЕСТВА И ПРЕКУРСОРИТЕ
Във връзка с необходимостта от промени в Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите (ЗКНВП), свързани с постигане на пълно съответствие с европейското законодателство в областта на производството и търговията с прекурсори на наркотични вещества в рамките на Европейския съюз, Министерският съвет предлага проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите.
Изпълнението на ангажиментите, поети в хода на преговорите по глава 1 “Свободно движение на стоки” и Плана за действие към Стратегията за ускоряване на преговорите за присъединяване на Република България към Европейския съюз, предвижда изменение на законодателството в областта на контрола на прекурсорите на наркотични вещества с цел пълното му привеждане в съответствие с европейското законодателство към 2005 г. Република България е поела ангажимент за пълно хармонизиране с acquis в тази област и за премахване на по-строгите изисквания на българското законодателство.
С промените в ЗКНВП се постига пълно хармонизиране с европейското законодателство в раздел 1 “Свободно движение на стоки” - Регламент 273/2004, който обединява действащото до момента законодателство и въвежда нови елементи.
Регламент 2004/273, въвеждан в националното законодателство със Закона за изменение и допълнение (ЗИД) на ЗКНВП, влиза в сила за страните - членки на Европейския съюз, от 18 август 2005 г. Поради тази причина с § 51 от Преходните и заключителните разпоредби на ЗИД на ЗКНВП е предвидено влизането на закона в сила от същата дата, с изключение на § 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, § 16, т. 3, § 19, т. 1, § 22, 28, 29, 33, 35, 38 и 43, които влизат в сила 3 дни след обнародването на закона в “Държавен вестник”.
Със законопроекта се въвеждат и някои изменения в частта, касаеща работата с наркотични вещества и контрола върху тях, направени по предложение на Министерството на здравеопазването. Прецизират се и съществуващи текстове от ЗКНВП в тази му част.
Основни положения в предложения законопроект са:
1. Отменя се действащият режим на лицензиране на лицата, осъществяващи дейности с прекурсори от втора категория. Лицензирането се заменя с регистрация на лицата, дейностите, веществата, мощностите и условията за съхраняване. Регистрация не се прилага, когато годишните количества прекурсори от втора категория не надхвърлят определени минимални количества, посочени в отделно приложение към законопроекта. За тези лица не важи изискването за определяне на лице за контакт с компетентните органи, както и попълване на декларация за крайна употреба и изпълнeние на задължения за водене на отчетност за сделките с прекурсори.
2. Отпада регистрацията на лицата, дейностите, веществата, мощностите и условията за съхраняване на прекурсори от трета категория с изключение на износа, реекспорта и транзита, когато в рамките на една календарна година се надхвърлят определени количества. Количествата са посочени в отделно приложение към законопроекта.
3. Срокът на валидност на издаваните лицензии за дейности с прекурсори на наркотични вещества се удължава от една на три години.
4. Срокът на валидност на издаваните разрешителни за износ и внос на прекурсори на наркотични вещества се удължава от три на шест месеца.
5. От списъка в приложение N 4 към чл. 3, ал. 2 от ЗКНВП отпадат веществата “хлорацетон” и “формамид”, като по този начин изцяло се приема списъкът на Европейския съюз за контролираните химични вещества (прекурсори).
6. Внасят се промени в чл. 15, касаещи статута на съветите по наркотични вещества на общинско равнище, които се създават от Националния съвет по наркотичните вещества (НСНВ). Променя се принципът на създаването им, като те се формират в областните центрове с цел облекчаване на координацията и взаимодействието с НСНВ, както и тяхното финансиране.
7. Разширяват се правомощията на министъра на здравеопазването по отношение на контрола на рекламата на наркотични вещества.
8. Прецизира се текстът на чл. 57, касаещ съхраняването на минимални количества наркотични вещества, необходими за оказване на спешна помощ на корабите и въздухоплавателните средства, вписани в регистрите на Република България.
Прецизира се режимът, касаещ осъществяването на рехабилитационни програми, за лица, зависими от наркотични вещества в
чл. 89 от ЗКНВП. Конкретизират се видовете лечебни заведения, в които могат да се осъществяват такива програми – заведения за социални услуги, по Закона за социалното подпомагане, амбулатории за специализирана медицинска помощ и лечебни заведения за стационарна психиатрична помощ.
ЗА МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ:
- prnedev
- Активен потребител
- Мнения: 1956
- Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
- Местоположение: София/Велико Търново
грешката е моя,аз не съм си формолирала правилно въпроса,но това е защото въобще не съм на ясно с тези работи.Мен ме интересуват промените в наказателния кодекс,след 30.08.2006г.
- petra007
- Нов потребител
- Мнения: 3
- Регистриран на: 12 Сеп 2006, 01:18
petra007 написа:грешката е моя,аз не съм си формолирала правилно въпроса,но това е защото въобще не съм на ясно с тези работи.Мен ме интересуват промените в наказателния кодекс,след 30.08.2006г.
Последните промени можете да видите от този линк:
http://lex.bg/laws/ldoc.php?IDNA=2135534629
- gosho72
- Потребител
- Мнения: 740
- Регистриран на: 19 Мар 2006, 00:45
- Местоположение: Novi Pazar
5 мнения
• Страница 1 от 1
Назад към Обсъждане на законопроекти
|
|
Кой е на линия
Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта