начало

Съдът премахна такси за адвокати на Столичната община – препятстват правото на защита Съдът премахна такси за адвокати на Столичната община – препятстват правото на защита

Интересен реален случай по чл. 328 ал. 1 т. 6 КТ

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Интересен реален случай по чл. 328 ал. 1 т. 6 КТ

Мнениеот xaoc1973 » 25 Яну 2016, 20:32

Преди малко ми разказаха много интересен случай, станал днес в едно общинско предприятие.
Елтехникът е на около 60 години и последните тридесет е работил без прекъсване на тази длъжност в това общинско бюджетно предприятие на безсрочен ТД. Още при постъпването е представил диплома за средно образование и документ за правоспособност за елтехник, проверени и заверени от ЗЛС и шефа на предприятието.
Новият шеф решава да направи пълна инвентаризация на всички документи и получава официален отговор, че такава диплома за средно образование няма издадена, както и че документът за правоспособност за елтехник е редовен.
Самият човечец някъде си бил забутал дипломата и не можел да я намери (доколко е вярно, това е друг въпрос).
Към момента на назначаването не се е изисквало средно образование, а сега се изисква. В същото време, документът за правоспособност за елтехник е издаден редовно. А такъв се издава само на хора със средно образование и самото му притежание презумпира средното образование, защото издалите го биха носили отговорност.
Изискванията за заемане на длъжността са - да има средно образование и правоспособност за елтехник. А ксерокопието от дипломата е заверено с подпис на директора и печат на самото предприятие още преди 30 години, като си стои в трудовото му досие.
Въпросът е:
Отговаря ли човекът на изискванията за заеманата длъжност и законосъобразно ли е да бъде освободен по чл. 328 ал. 1 т. 6 КТ?
KAPITALISMUS MACHT FREI!
xaoc1973
Потребител
 
Мнения: 339
Регистриран на: 10 Яну 2010, 09:25
Местоположение: София

Re: Интересен реален случай по чл. 328 ал. 1 т. 6 КТ

Мнениеот bird_of_paradise » 26 Яну 2016, 00:01

Какво ли не правят, за да не платят едните 10 брутни заплати при пенсиониране...а, ако се окаже някаква техническа грешка? От МОН не могат и носа си да обършат, официални данни удостоверяват.
Наскоро техническия секретар на едно ДП ми демонстрираше някакъв техен сайт ( по европроект), в който след проверка по ЕГН, нито една от двете ми дипломи за висше не са вписани 8), какво остава за тази от средното. Е, вярно, че данните в регистъра са твърде скорошни ( от 2007г. за средно, и от 2012 за висше), а аз не толкова млада :) , но все таки, защо по ягодите работата трябва да е ....никаква и наполовина?
Ако официоза е от този регистър...да не се разчита особено на него.

По принцип на принципно питане:
xaoc1973 написа:Към момента на назначаването не се е изисквало средно образование, а сега се изисква.

ВКС написа:Изискванията за образование или квалификация могат да бъдат предвидени в закон или в други нормативни актове, в длъжностната характеристика,какъвто е настоящия случай,могат да се променят и след сключване на трудовия договор. Това изискване има формално установен характер и ако не е налице,работодателят винаги може да прекрати трудовото правоотношение на основание чл.328 ал.1 т.6 КТ. За това на въпроса: може ли работодателят след сключване на трудовия договор с работник или служител който няма изискуемото си образование нито към момента на възникване на трудовото правоотношение, нито към момента на прекратяването му , да го прекрати на основание чл.328 ал.1 т.6 КТ, Върховният касационен съд в настоящия състав отговаря: Работодателят може едностранно да прекрати трудовото правоотношение на основание чл.328 ал.1 т.6 КТ щом като работника или служителя нямат изискуемото се образование или квалификация както при сключване на трудовия договор,така и след това.


Дори да има проф. квалификация ( а това май не подлежи на съдебен контрол), липсва ли образование- прекратява се ТПО. Такава е повелята на властелина на правото ВКС.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта


cron